Наша рідна школа

У 1873 році в Купичеві було відкрите однокласне реальне сільське училище.

Учнів у ньому – 62 хлопчики та 52 дівчинки. Директором училища та вчителем співів був Кирдан Яків Данилович. В однокласному реальному училищі навчання проводилося російською мовою. Перед Першою світовою війною у ньому навчали не лише дітей, але й дорослих (особливо в зимовий час). Купичівське реальне училище називалося ще міністерською школою. Реальне училище працювало до Першою світової війни. З початком війни його закрили, учитель Кирдан Яків Данилович пішов на фронт і не повернувся.

У 1914 році у село прийшли німці. Вони організовують свою школу з вивченням німецької мови, яка була обов’язковою для всіх. Її вчили чехи, українці, євреї та поляки. Рідної мови було по декілька годин на тиждень. За дисципліну в школі відповідав комендант. На початку 1917 року школа перестала існувати. І до встановлення польської влади систематичного навчання в школі не було.

За Ризьким мирним договором 1921 року Західна Україна опинилася у складі Польщі. Навчання у селі розпочалося лише у 1922 році. Поляки дозволяли вивчати свою релігію, ввели по декілька уроків рідної мови – української, чеської. Директором школи у цей час був поляк Ян Куниш. Вчителями в цей час були: Йозеф Голуб, Антонін Гануш, Йозеф Кредба, Марія Сікерська, Йозеф Альбль, Вацлав Єлінек. У 1937 році у школу була переведена чешка Альтман Олена Феофілівна, яка пропрацювала на посаді вчителя початкових класів понад 40 років. Вдячні купичівці завжди пам’ятатимуть цю добру і щиру людину, виховательку багатьох поколінь школярів.

З приходом перших «совєтів» у 1939 році у школі в Купичеві уроки проводилися українською мовою. Крім того, вивчали російську. Директором школи був Вільгельм Скоморовський. Прислали декількох учителів зі східних областей України.

/Files/images/88.png

Вільгельм Скоморовський

Під час німецької окупації 1941 року в Купичеві відкривається школа. Директором стає Шевчук Микола. Німці дозволили навчання лише до 4 класу. У 1942 році школу закрили, а Шевчук Микола навчав дітей приватно, але це тривало недовго. Шевчук Микола пішов в УПА і загинув, коли німці палили село Туличів.

/Files/images/11111.png

Шевчук Микола

У лютому 1944 року село Купичів було звільнене від фашистів. А у вересні запрацювала школа. Вона стала семирічною. В цей час на Волинь зі Східної України були направленні і призначенні в Купичівську семирічну школу нові вчителі. Наказом №8 від 29.08.1944 року Турійський районний відділ народної освіти директором школи призначив Роднікова Прохора Гнатовича. У 1945 році відбувся перший випуск учнів сьомого класу.

/Files/images/1вапа.png

Родніков Прохор Гнатович

У 1946 році директором Купичівської семирічної школи призначають Галкіна Федора Марковича.

/Files/images/222.png

Галкін Федір Маркович

У 1946 році при школі відкрили буфет. Було організоване дитяче харчування. Велика відповідальність лягала на педагогічний колектив по охопленню всіх дітей шкільного віку навчанням. Працювали і по ліквідації неграмотності серед дорослого населення. У квітні 1946 року відбулась районна олімпіада художньої самодіяльності, в якій школярі Купичева взяли активну участь.

50-і роки характерні тим, що школа готується до переходу на середню освіту. Направляються нові кадри вчителів, керівників. Розв’язується проблема шкільних приміщень.

У серпні 1950 року районний відділ народної освіти призначає у Купичів нового директора – Поповича Федора Андрійовича.

/Files/images/6666.png

Попович Федір Андрійович

Федір Андрійович подбав про добудову двох шкільних приміщень, шкільної майстерні. В кожному класі було пічне опалення. Паливо заготовляли вручну. Хоча школа розміщувалася в багатьох приміщеннях, але скрізь панував порядок.

Вчителі школи були активними в громадському житті, брали участь в роботі драматичного гуртка. Працював в цей час і учнівський драматичний гурток.

У 1958 році на посаду директора призначили Поповича Бориса Івановича, який працював лише один навчальний рік.

/Files/images/44.png

Попович Борис Іванович

У 1959 році директором в Купичеві стала Олійникова Ганна Григорівна, яка пропрацювала на цій посаді 14 років. Педагогічний колектив під керівництвом Ганни Григорівни домігся хороших результатів у справі навчання і виховання школярів. Школа вважалася однією з найкращих в районі. Вона організувала будівництво двох шкільних корпусів: інтернату і будинку на чотири класні кімнати. Таким чином створювалися умови для переходу школи на однозмінне навчання.

/Files/images/33.png

Олійникова Ганна Григорівна

У 60-80-ті роки юні слідопити нашої школи під керівництвом старших піонервожатих Куліш Антоніни, Любчук Тамари проводили велику роботу з пошуку ветеранів та родичів загиблих воїнів 274-ї Ярцевської дивізії, яка визволяла наше село від фашистів. На основі зібраних матеріалів при школі у 1984 році був відкритий музей 274-ї Орденосної імені Суворова стрілецької дивізії, який став центром військово-патріотичного виховання молоді. У цьому ж році відбулася зустріч ветеранів Ярцевської дивізії в Купичеві на День Перемоги. На жаль, у 1991 році музей був розформований.

У 1973 році наказом Волинського облвно директором Купичівської середньої школи призначена Цехош Ганна Василівна.

/Files/images/666.png

Цехош Ганна Василівна

Перші роки її керівництва припали на будівництво нового типового приміщення школи та пришкільного інтернату. Зводилася школа протягом трьох років. У 1976 році новобудова на 460 учнівських місць стала до ладу. В ній навчалось 367 учнів. До послуг школярів – 14 кабінетів, шкільна майстерня, актовий та спортивний зали, бібліотека, їдальня.

1976 року при школі був відкритий медичний кабінет. Медсестрою працювала Стукалова Галина, а пізніше Ромах Анастасія. З 1982 року і до закриття у 1993 році медичним працівником була Бакун Ганна. Відновили роботу медичного кабінету у 2006 році. Медичними працівниками були: Челій Ірина, Щурик Тамара, Белінський Павло, Голощук Людмила.

У 1988 році після виходу на пенсію Цехош Ганни Василівни, колектив школи очолив Кузьмик Володимир Сергійович. За три роки керівництва Володимир Сергійович поповнив кабінети шкільним інвентарем, навчальними посібниками.

/Files/images/11.png

Кузьмик Володимир Сергійович

Україна здобула незалежність. Директором у цей час працює Поліщук Борис Леонідович. 13 років керівництва Бориса Леонідовича припали на складні часи в країні та освіті. У 2004 році, після виходу книги місцевих краєзнавців Купчинських «Купичів: минуле і сучасне», при школі був відкритий музей історії села. У 2006 році відбулася реекспозиція відділів музею, а у 2011 році музей отримав звання «Зразковий музей». Керівник музею – Булава Валентина Петрівна.

/Files/images/55.png

Поліщук Борис Леонідович

З 21 вересня 2005 року наказом відділу освіти Турійської райдержадміністрації на посаду директора було призначено Гончарука Олександра Олександровича. Це 14 директор школи та перший директор, якого виховала школа.

/Files/images/1.jpg

Гончарук Олександр Олександрович

Перед дирекцією школи і педагогічним колективом постало невідкладне завдання відремонтувати шкільне приміщення, яке почало руйнуватись. На допомогу прийшов Український фонд соціальних інвестицій (УФСІ). У 2006 році були проведені роботи по ремонту каналізаційної системи, внутрішніх туалетів, теплотраси та шкільної котельні. У 2009 та 2011 роках за допомогою програми ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» у школі були замінені всі вікна на енергозберігаючі.

19 грудня 2005 року в день Святого Миколая у школі було відкрито духовний куточок, а в 2009 році – шкільну капличку.

/Files/images/Рисунок1еннн.jpg

Шкільна капличка

У жовтні 2006 року школа відсвяткувала 30-ти річний ювілей роботи в новому приміщенні. На ювілеї відбулася презентація книги вчительки-пенсіонерки Купчинської Юлії Тимофіївни «Наша рідна школа».

30 червня 2008 року при школі розпочав роботу перший і єдиний в Україні музей солом’яного мистецтва «Солом’яне диво». Музей був відкритий в рамках проведення Всеукраїнської творчої лабораторії майстрів солом’яного мистецтва «Солом’яний бичок». Керівник музею «Заслужений майстер народної творчості України», член Національної спілки народних майстрів України, старший вчитель Кравчук Марія Василівна. У 2011 році на базі музею відбувся міжнародний фестиваль соломкарів «Сніп». Учасниками фестивалю були представники 11 країн світу, а саме: США, Великої Британії, Угорщини, Нідерландів, Білорусі, Росії, Узбекистану, Непалу.

/Files/images/DSC00894.JPG

Музей солом'яного мистецтва "Солом'яне диво"

До 140-річчя існування нашого навчального закладу у листопаді 2013 року при школі був відкритий музей історії розвитку школи. Ініціатором створення музею стала автор книги «Наша рідна школа» Купчинська Юлія тимофіївна. У музеї зібрано фотографії випускників з 1953 року до сьогодення, підручники різних років, технічні засоби навчання, шкільне приладдя і т. д.

/Files/images/DSC02386.JPG

Музей історії розвитку школи

З лютого 2007 року учнівське самоврядування школи випускає газету «Шкільний дзвінок», яка виходить один раз в місяць і висвітлює усі новини, які відбулися у школі.

Сім разів газета ставала лауреатом Міжнародного конкурсу шкільних медіа. У квітні 2019 року делегація юнкорів закладу вперше взяла участь у церемонії нагородження та зльоті юних журналістів у місті Миколаєві.

З березня 2017 року школа стала опорним закладом. А з грудня 2018 - школу перейменовано на Комунальний опорний заклад "Купичівський ліцей" Турійського району Волинської області. У складі закладу є три філії: Озерянська (1-4 кл.), Осьмиговичівська (1-9 кл.), Свинаринська (1-4 кл.).

Кiлькiсть переглядiв: 1397

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.